Stereotypy, które nie pozwalają Ci zainwestować w chmurę
Na rynku od lat funkcjonuje wiele stereotypów związanych z inwestowaniem w rozwój biznesu w oparciu o chmurę. Nie raz słyszeliśmy o zbyt wysokich kosztach, obawie o utratę danych czy też zagrożeniu ciągłości działania firmy w przypadku awarii u dostawcy technologii. Sceptycy chmury często wskazują także na brak elastyczności w doborze dostępnych rozwiązań. Postanowiliśmy więc sprawdzić, jak profesjonaliści w dużych i średnich firmach identyfikują bariery szerszego wykorzystania chmury.
Bartosz Śliwa
Head Of Agile Delivery w Euvic S.A.
Jakie są główne bariery inwestowania w rozwiązania chmurowe?
Na zlecenie Euvic, Instytut Badań Keralla Reseach zrealizował badanie, w ramach którego poprosił respondentów o odpowiedź na to pytanie. Sprawdź, na jakie blokery wskazywali ankietowani.
- 95% przedsiębiorstw wskazuje na wady rozwiązań chmurowych. Nie zauważa ich jedynie 5% badanych.
- Na przepustowość łączy, czyli niski poziom sieci internetowych, wskazują przede wszystkim firmy duże, tj. osiągające rocznie obroty na poziomie ponad 250 mln PLN, jak i zatrudniające ponad 250 pracowników.
- Niewydolność i brak stabilności chmury obliczeniowej jest zauważalny przede wszystkim w sektorze usługowym i w dużych firmach.
- Po raz kolejny, znaczącym dla firm wskaźnikiem jest bezpieczeństwo: 25% największych firm i 28% średnich wskazuje to jako główną wadę, jaką zauważają w cloudzie.
- Problemy związane z tzw. czynnikiem ludzkim i obsługą ze strony dostawców chmury zauważają przede wszystkim średnie przedsiębiorstwa.
Wśród barier inwestowania w chmurę bardzo często, zarówno w dużych, jak i średnich przedsiębiorstwach, wymieniane są wysokie koszty i opór kadry zarządzającej przed wdrożeniem rozwiązań chmurowych. Co ciekawe, bariery technologiczne zauważają w największym stopniu dostawcy usług (44,2%), a w najmniejszym firmy handlowe (4,2%), a brak możliwości technicznych i słabą infrastrukturę komunikacyjną wskazują jako bloker tylko przedsiębiorstwa, które zatrudniają więcej niż 250 osób. Ograniczenia prawne, jako barierę, wytypowały z kolei firmy, w których liczba pracowników wynosi 50-249 osób. Brak kompatybilności obecnie posiadanych rozwiązań ze środowiskiem chmurowym, to bariera inwestycji w chmurę, o której najczęściej mówią usługodawcy. Innymi, wskazywanymi przez badanych przeszkodami, są: brak potrzeby szerszego stosowania, brak specjalistów, ograniczenia dostawców internetowych, brak kompetencji czy koszty zmiany licencji na model subskrypcyjny.
Główne przyczyny ograniczające inwestowanie w rozwiązania chmurowe w dużych i średnich firmach
Klucz do sukcesu w cyfrowej transformacji – jak Azure przełamuje bariery?
Cyfrowa transformacja to przemiana nie tylko technologiczna, ale przede wszystkim biznesowa i kulturowa. Wymaga całkowitej zmiany sposobu myślenia i odważnego sięgania po coraz nowsze sposoby dostarczania wartości.
Aby rozpocząć proces wdrażania usług chmurowych w organizacji i co najważniejsze, zakończyć go z sukcesem, konieczne jest kompleksowe podejście do tego zagadnienia. Główne, konieczne do zaadresowania w kontekście cyfrowej transformacji obszary to: ludzie, proces i technologia.
Szymon Augustyński
Customer Success Account Manager w Microsoft
Można by zaryzykować stwierdzenie, że nie da się przeprowadzić udanej, bądź chociażby optymalnej transformacji cyfrowej bez zastosowania Cloud Adoption Framework. Niezależenie od tego, czy postawimy na podejście proponowane przez Microsoft, czy przez innych producentów – ta ogólnodostępna wiedza stanowi świetną bazę inspiracji i co najważniejsze, klucz do biznesowego sukcesu. Nie tylko w przypadku migracji do chmury publicznej.
Dlaczego? Ponieważ migracja do chmury jest procesem rozbudowanym i wielokrotnie złożonym. Wiedza zawarta w Cloud Adoption Framework pomaga ustrukturyzować wszystkie fazy projektu – od budowania strategii, przez wdrożenie, aż po zarządzanie, nadzór i ulepszanie przenoszonego zasobu.
A jak w praktyce wygląda Cloud Adoption Framework dla Azure?
Stereotypy barierą skalowania biznesu
Komentarz eksperta
O ile wskazanie – zarówno przez duże, jaki i średnie firmy – na koszty inwestycji w chmurę może być naturalne, to warto zwrócić uwagę na kolejną najczęściej zaznaczaną barierę. Szczególnie wśród przedstawicieli firm średniej wielkości pojawia się wskazanie na brak zrozumienia zalet technologii przez decydentów i pracowników. Tego typu podejście może tworzyć ryzyko dla skutecznego konkurowania czy wręcz przetrwania dla rynku. Dziś nie ma bowiem racjonalnego wytłumaczenia dla braku wykorzystania bardzo szybko rozwijających się technologii cyfrowych opartych o chmurę obliczeniową. W świecie, w którym każdego dnia powstają tysiące startupów rewolucjonizujących życie i biznes, nie można pozwolić sobie na brak monitorowania możliwości usprawniania biznesu i jego ciągłej modernizacji. Warto mieć na uwadze, że to właśnie chmura obliczeniowa stanowi najniższy, najszybszy i najbardziej efektywny kosztowo próg wejścia do świata cyfrowego.
Każda firma, która osiąga rozmiar klasyfikujący ją jako średnią – o dużej nie wspominając – musi mieć to na uwadze. Pomijanie potencjału cyfrowego bardzo szybko może bowiem przynieść opłakane w skutkach konsekwencje. Edukowanie zarządów firm w zakresie możliwości nowych technologii spoczywa nie tylko na barkach osób odpowiedzialnych w firmie za obszar IT, ale również na dostawcach rozwiązań oraz instytucjach publicznych, które powinny wspierać cyfrową rewolucję.
Przedstawiciele dużych firm jako barierę dla inwestycji w chmurę dość często wskazują także na brak kompatybilności dostępnych na rynku rozwiązań z tymi wykorzystywanymi obecnie w ich organizacji. To także naszym zdaniem stereotyp, z którym trzeba walczyć. Często taka obawa może wynikać z braku szerszego spojrzenia na możliwości dopasowania i zintegrowania różnych technologii. Wielokrotnie, w ramach realizacji projektów cyfrowych, podejmujemy się tego typu integracji i wiemy, że kluczowe jest przeprowadzenie odpowiedniego doboru i dopasowania narzędzi, szczególnie tych opartych o chmurę. Czasem warto także podjąć decyzję o porzuceniu już wykorzystywanych w firmie systemów na rzecz nowych, bardziej innowacyjnych, dających większe możliwości rozwijania ich w przyszłości. Zdajemy sobie sprawę z tego, że w dużych organizacjach jest to wyzwanie wymagające decyzji na najwyższym poziomie. Znamy także przykłady wdrożeń, które nie tylko zajęły znacznie więcej czasu niż pierwotnie zakładano, ale wręcz były porzucane w trakcie. Jednak wierzymy, że we współpracy z odpowiednimi partnerami, każda firma jest w stanie przejść cyfrową rewolucję, która pozwoli jej bardziej efektywnie konkurować na rynku.
Bartosz Śliwa, Head Of Agile Delivery
EUVIC S.A.
Kurs na innowacje, czyli Microsoft a technologie przyszłości
Komentarz eksperta
Microsoft konsekwentnie inwestuje w rozwój chmury publicznej, sztucznej inteligencji i usług bezpieczeństwa, co jest odzwierciedleniem naszej wizji przyszłości technologii. Chmura obliczeniowa Azure, szeroka gama rozwiązań biznesowych Microsoft 365 oraz innowacyjne aplikacje klasy xRM to fundamenty, na których budujemy naszą ofertę. Dzięki temu, że chmura jest dla nas najwygodniejszym sposobem dostarczania innowacji, możemy skupić się na tworzeniu zaawansowanych metod przetwarzania danych i sztucznej inteligencji, które są kluczowe dla bezpieczeństwa i efektywności naszych klientów.
Internet rzeczywiście zrewolucjonizował sposób prowadzenia biznesu, a teraz chmura i AI mają podobny wpływ na transformację firm. Inwestowanie w bezpieczeństwo to nie tylko ochrona danych i infrastruktury, ale także zapewnienie, że innowacje są dostarczane w sposób odpowiedzialny i zgodny z najlepszymi praktykami.
Efektywność pracowników, automatyzacja procesów, szybkość dostarczania rozwiązań oraz optymalizacja kosztów i śladu węglowego to obszary, które stale rozwijamy. Nasze usługi SaaS i AI są dostępne na gotowej platformie, co umożliwia klientom szybkie budowanie własnych rozwiązań i adaptowanie się do zmieniającego się rynku.
Microsoft jest zaangażowany w ciągłe inwestycje w te obszary, aby wspierać firmy we wszystkich aspektach ich działalności – od codziennej pracy po strategiczne planowanie na przyszłość.
W przypadku Microsoft to nie jest krótki sprint czy chwilowa inwestycja. Dziś Microsoft to firma skupiona na dostarczaniu rozwiązań przez ogromny kanał partnerski dla potrzeb konkretnych obszarów przemysłu. Nasz ostatni raport finansowy pokazuje, że obrana przez nas strategia jest dobrze odbierana przez biznes na całym świecie a inwestycji, które ponosimy dobrze pozycjonują nas jako lidera tego obszaru rozwiązań.
Michał Furmankiewicz, Principal Program Manager
Microsoft Polska
Podsumowanie
Stereotypów blokujących inwestycje w chmurę jest całkiem sporo, a ich przełamywanie staje się kluczem do sukcesu w biznesie. Zastosowanie kompleksowego podejścia i innowacyjnych rozwiązań, takich jak Azure, pozwala na skuteczną cyfrową transformację. Dziś nie ma już miejsca na bierne przyglądanie się chmurze – przyszłość należy do tych, którzy odważnie sięgają po rozwiązania chmurowe i zwinnie adaptują się do dynamicznie zmieniającego się otoczenia rynkowego. Czas na cyfrową rewolucję jest teraz!