Kryteria wyboru dostawcy chmury.

Na jakie rozwiązania stawiają duzi i średni gracze?

Która z usług chmurowych najlepiej odpowiada na potrzeby Twojej organizacji?

Jak wynika z przeprowadzonego przez Keralla Research na zlecenie Euvic badania, wśród najczęściej wymienianych dostawców chmur dopasowanych do potrzeb dużych i średnich przedsiębiorstw jest Microsoft. Ponad połowa naszych respondentów wskazuje na Office 365, a ponad 1/3 na Microsoft Azure. Trzecie miejsce na podium zajął Google Cloud Platform,  wymieniany przez co ósmego respondenta. To właśnie te 3 rozwiązania przedsiębiorcy uznają za najpopularniejsze.

Podobnie jak w pozostałych segmentach, udział wymienionych dostawców nie zmienia się w zależności od wielkości przedsiębiorstwa.

Dostawcy usług cloud
  • Prawie połowa badanych firm (47%) deklaruje, że korzysta z więcej niż jednego dostawcy chmury, przy czym na ponad czterech dostawców zdecydowało się 17% dużych i 7% średnich przedsiębiorstw. 
  • Na podobnym poziomie (42%) plasują się firmy, które korzystają z jednego dostawcy chmury. Także w tym przypadku nie ma różnic pomiędzy danymi pozyskanymi ze średnich i dużych firm. 

Kryteria wyboru dostawcy

Jeśli chodzi o kryteria, jakimi managerowie dużych i średnich firm kierują się podczas wyboru dostawcy, to znaczną rolę odkrywa tu bezpieczeństwo rozwiązań. Najbardziej kluczowym czynnikiem pozostaje jednak koszt, który jest również główną barierą, wciąż powstrzymującą wielu przedsiębiorców przed wdrożeniem rozwiązań chmurowych.

Rozwijanie multi-cloud różni dostawcy chmury - wyniki

Jak wygląda sytuacja w dużych firmach?

Jako kluczowe wskazują koszty – dla 56% cennik zgodny ze średnimi cenami rynkowymi jest ważnym, bądź decydującym kryterium wyboru. Szczególnie istotne są też dla nich kwestie bezpieczeństwa. Aż 1/4 badanych określa je jako jeden z najważniejszych czynników decydujących o wyborze dostawcy chmury obliczeniowej. Taka sama część respondentów (25%) w procesie wyboru rozważa także to, jaki zakres narzędzi i usług wiąże się z rozwiązaniami chmurowymi. Najmniej istotne z puntu widzenia dużych przedsiębiorstw są: marka dostawcy, łatwość użytkowania i dostępu do rozwiązania, zasięg działalności geograficznej dostawcy oraz wydajność, moc obliczeniowa i stabilność. Czynniki te wskazało mniej niż 3% badanych firm.

A które kryteria są ważne, dla firm średniej wielkości?

Podobnie jak w przypadku dużych przedsiębiorstw, ponad połowa (52%) średnich firm przy wyborze skupia się przede wszystkim na kosztach w odniesieniu do rynku. Zasięg działalności geograficznej jako ważny czynnik wskazało prawie 18% badanych, co może wskazywać na plany ekspansji średnich przedsiębiorstw. Na bezpieczeństwo w tym segmencie biznesu na wskazało 12% badanych, a najniższy priorytet (mniej niż 5%) uzyskały wsparcie techniczne oraz łatwość użytkowania i dostępu.

Poszerzanie wiedzy jest podstawą do wdrażania nowych technologii w firmach

Komentarz eksperta

„Wnioski z przeprowadzonego przez Keralla Research badania są jednoznaczne: aż 50 proc. ankietowanych odpowiedziało, że barierą inwestowania w chmurę w dużych i średnich firmach jest brak zrozumienia przez właścicieli, zarząd, opór ludzki i przyzwyczajenie. To bardzo jasny sygnał dla dostawców technologii, że kluczowym nadal pozostają przede wszystkim szerzenie wiedzy na temat rozwiązań chmurowych oraz szkolenia. Ciągłe uczenie się poprzez zdobywanie nowych umiejętności, rozwijanie już nabytych kompetencji oraz oduczanie się starych nawyków są podstawą do myślenia o wdrażaniu w firmie nowych technologii.

Chmura ma obecnie wpływ na każdy sektor, od start-upów, przez handel detaliczny, po klientów z sektora publicznego. Świat i tempo jego rozwoju nie poczekają, dlatego ważne by działać tu i od teraz – od zaraz. Konkurencyjność każdego biznesu zależy dzisiaj od miejsca firmy na ścieżce cyfrowego rozwoju. Im bardziej zaawansowana jest ta droga, tym lepiej dla pracowników, klientów a także dla wyników finansowych takiej organizacji. IDC wnioskuje, że do końca 2026 r. organizacje, które przyjmą podejście oparte na danych, będą generować ponad jedną czwartą swoich przychodów z produktów i usług cyfrowych. A jeśli chodzi o same koszty, to przejście organizacji do chmury może je wręcz obniżyć, i to na wiele sposobów, bo pomaga np. oszczędzać energię, dostosowując inwestycje IT do skalowania zgodnie z zapotrzebowaniem, a także otwiera bramę do sztucznej inteligencji.

Na koniec kwestią niezwykle istotną pozostaje sztuczna inteligencja. Bez wątpienia jesteśmy globalnie w nowej erze – erze AI. Już w tej chwili mówi się, że sztuczna inteligencja nie zabierze nikomu pracy. Zrobią to ludzie, którzy nauczą się tej sztucznej inteligencji odpowiednio wcześnie. Badanie Work Trend Index przygotowane przez Microsoft wskazuje, że dzisiejsze tempo pracy przewyższa naszą zdolność do nadążania. Sztuczna inteligencja całkowicie zmieni sposób, w jaki ludzie pracują. Copiloty nowej generacji będą współpracować razem z ludźmi, uwalniając nas od swoistego „długu cyfrowego” napędzając przy okazji innowacje. Organizacje, które wykorzystają sztuczną inteligencję, uwolnią kreatywność i zwiększą produktywność wszystkich, zapoczątkowując nową falę wzrostu produktywności i tworzenia usług na miarę oczekiwań użytkowników.”

 

 

Dominika Bettman, Dyrektor Generalna
Microsoft w Polsce

Inwestycje w technologie w dużych i średnich firmach

Jak kształtują się nakłady finansowe na inwestycje technologiczne w polskich przedsiębiorstwach? Obniżenie poziomu inwestycji technologicznych planuje zaledwie 2,4% średnich przedsiębiorstw. Ponad ¾ badanych dużych i średnich firm planuje utrzymać inwestycje w technologie na takim samym, bądź wyższym poziomie, natomiast tylko ¼ dużych i średnich przedsiębiorstw deklaruje chęć zwiększenia wydatków na inwestycje w technologie.

Inwestycje w chmure

Świat zmierza w kierunku chmury i nie ma już od tego odwrotu

Podążanie za technologicznymi trendami, zwłaszcza tymi z obszaru chmury, znacząco przyczynia się do rozwoju biznesu. Łącząc w umiejętny sposób podejście krytyczne z otwartością na innowacje, przedsiębiorstwa mogą wybrać z szerokiej palety dostępnych na rynku rozwiązań IT te, które najlepiej odpowiadają na ich potrzeby biznesowe.

Jak wynika z przeprowadzonego na zlecenie Euvic badania, w ciągu dwóch najbliższych lat firmy zamierzają inwestować w cztery kluczowe obszary:

  • 34,2% Integracje systemów
  • 30,8% Wdrożenia i modyfikacje aplikacji firm trzecich (MES, CRM, ERP, inne)
  • 29,2% Upgrade technologii
  • 24,2% Nowe aplikacje (web/mobile) / custom development
Trudno się dziwić, że przedsiębiorcy tak ochoczo podchodzą do kwestii inwestowania w integracje systemów.

Świat integracji coraz odważniej zmierza w kierunku chmury. Otworzyła ona przed biznesem zupełnie nowe możliwości, z których trudno będzie mu już zrezygnować. Jeśli miałbym mówić tu o trendzie, który z pewnością zdominuje najbliższe lata, z pewnością postawiłbym na wykorzystanie Azure Integration Services.

Kamil Kemuś

Lider Techniczny w Euvic

W jakie technologie chcą inwestować firmy

Cyfrowa rewolucja wchodzi na kolejny poziom

Komentarz eksperta

Pandemia COVID-19 wymogła na wielu firmach przyśpieszenie inwestycji w cyfryzację. Dla części z nich była to kwestia być albo nie być na rynku. Zdarzało się, że projekty rozłożone na kilka lat, musiały być realizowane jednocześnie i to w bardzo krótkim czasie. Dziś na rynku widzimy pewnego rodzaju porządkowanie tego, co udało się zrobić i obecnie wymaga sprawnego ulepszenia, aby lepiej się skalować. Stąd też tak wiele firm, wśród planowanych na najbliższy czas inwestycji, wymienia integrację już istniejących systemów, wprowadzanie nowszych i lepiej współpracujących ze sobą rozwiązań oraz dopasowanie do własnych potrzeb rozwiązań firm zewnętrznych.

 

Widzimy, że duże i średnie firmy chcą szukać efektu synergii w rozwiązaniach cyfrowych, które w ostatnich latach zaimplementowały. To ważna i dobra decyzja, bo nie ma chyba większej wartości w dobrze współgrających ze sobą procesach cyfrowych. Ich umiejętne połączenie może być kluczową przewagą konkurencyjną. Warto także zwrócić uwagę na przewijający się przez wszystkie części naszego badania wątek automatyzacji procesów – będzie to w najbliższym roku kluczową inwestycją dla blisko połowy największych firm oraz 40 proc. średnich. Dodatkowo, największe firmy coraz większą nadzieję pokładają w potencjale sztucznej inteligencji i zamierzają w nią inwestować, aby zwiększyć swoją efektywność.

 

Bez wątpienia to właśnie AI możne w najbliższych latach całkowicie zmienić otaczającą nasz rzeczywistość i będzie kolejną rewolucją, na miarę tej parowej czy internetowej. Dzięki tej technologii biznes będzie w stanie przejść na zupełnie nowy poziom efektywności i każdy powinien dziś poważnie zastanawiać się nad tym, jak odnajdzie się w tym nowym otoczeniu.

 

Nasze badanie udowadnia także, że większość działających w Polsce firm bardzo dobrze czuje wagę ochrony przed cyberzagrożeniami. Prawie 60 proc. największych firm na pierwszym miejscu wskazuje właśnie inwestycje w bezpieczeństwo i ochronę danych. Niepokoi natomiast fakt, że podobnej świadomości nie ma jeszcze wśród firm średniej wielkości, jednak wierzę, że i one wkrótce dostrzegą istotność wydatków na cyberbezpiczeństwo. W nowej rzeczywistości technologia nie będzie tylko wsparciem czy dodatkiem usprawniającym prowadzenie biznesu. Stanie się jego podstawą i głównym wyznacznikiem istnienia całych branż. Stoimy bowiem na progu całkowitego przejścia na gospodarkę cyfrową, która pędzi w niespotykanym tempie.

 

Krzysztof Wilczyński, Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Techniczny
EUVIC SOLUTIONS

Podsumowanie

Mimo różnorodności potrzeb i priorytetów, zarówno duże jak i średnie firmy coraz chętniej inwestują w chmurę. Zdają one sobie sprawę z tego, że stojąc na progu przejścia na gospodarkę cyfrową po prostu nie ma już odwrotu od chmury, a cyfrowa rewolucja wchodzi na kolejny poziom. To dobra wiadomość, bo pokazuje, że rynek się zmienia, a przedsiębiorcy wiedzą, jak mądrze wybrać dostawcę i w jakie rozwiązania inwestować.