Czy Twoją organizację stać na ignorowanie trendów chmurowych?

Wykorzystanie rozwiązań chmurowych przestało być dla dużych i średnich firm opcją, stało się podstawowym sposobem na prowadzenie biznesu.

Marcin Wojtaszek

Wiceprezes Zarządu EUVIC IT

W pełni podpisując się pod tym stwierdzeniem zleciliśmy Instytutowi Badań Keralla Research przeprowadzenie badania dotyczącego trendów w obszarze cloud.

Wyraźnie wykazało ono, że istnieje kilka kluczowych trendów w obszarze chmury, które pozwolą dużym i średnim firmom budować przewagę konkurencyjną. Przeczytaj nasz artkuł i dowiedz się, na jakie obszary wskazywali nasi respondenci.

 

  • 97,5% – inwestycje w podnoszenie bezpieczeństwa
  • 79,2% – włączanie AI do procesów
  • 80,8% – hybrydowe rozwiązania chmurowe
  • 84,2% – rozwijanie edge computing
  • 75,0% – multicloud

Kluczowe trendy

Czynnikiem, który firmy uznają dziś za kluczowy w aspekcie budowania przewagi konkurencyjnej, jest podnoszenie bezpieczeństwa danych. Aż 97% wszystkich badanych przedsiębiorstw wskazuje właśnie ten trend jako kluczowy – także z perspektywy klientów, czyli użytkowników końcowych, dla których bezpieczeństwo jest oraz ważniejszym kryterium wyboru.

1/5 przedstawicieli największych firm ocenia, że sztuczna inteligencja nie odegra znaczącej roli w budowaniu dominującej pozycji ich przedsiębiorstw. Wśród średnich firm, podobne stanowisko reprezentuje z kolei 1/10 badanych.

 

Co ciekawe, giganci nie widzą potencjału w wykorzystaniu edge computing do budowania swojej pozycji rynkowej. Niemal 17% respondentów uważa, że wpływ bliskości urządzeń końcowych na szybkość przetwarzania danych nie odegra żadnej roli w zmianie ich pozycji rynkowej.

 

W dzisiejszych czasach, gdy Microsoft rozwija swoje usługi tak, aby stawały się coraz bezpieczniejsze, wydajniejsze i łatwiej zarządzalne, a sam Azure oferuje naprawdę wysokodostępne i łatwe w konfiguracji środowisko, firmy coraz chętniej przechodzą do chmury, stawiając na rozwiązania SaaS, PaaS lub IaaS.

W przeprowadzonym przez nas badaniu wyraźnie zarysowuje się trend na stosowanie rozwiązań hybrydowych i nie ma w tym nic dziwnego.

Microsoft dostarcza coraz więcej i lepiej dopracowanych różnego rodzaju połączeń, a rozwiązania Azurowe coraz częściej łączą się z rozwiązaniami on-premise. Integracje hybrydowe stają się więc nie tylko tańsze, ale i łatwiejsze w realizacji, co spowoduje, że z biegiem czasu znacznie więcej firm będzie coraz to odważniej po nie sięgać.

Grzegorz Mazur

Dyrektor Techniczny w Euvic

Korzyści z chmury

Trendy, które wytyczą kierunek rozwoju chmury

Komentarz eksperta

Wykorzystanie rozwiązań chmurowych przestało być dla dużych i średnich firm opcją, stało się podstawowym sposobem na prowadzenie biznesu. Co więcej, w używaniu narzędzi, jakie daje dziś ta technologia, widzą one możliwość budowania realnych przewag konkurencyjnych.

Kluczowym trendem w tym zakresie jest ochrona i bezpieczeństwo danych. Prawie 9 na 10 największych firm oraz ponad trzy czwarte średnich, wskazuje na to rozwiązanie. Nasilające się z roku na rok cyberzagrożenia powodują, że mało która firma jest dziś w stanie samodzielne tworzyć odpowiednie zabezpieczenia. A ryzyko związane z utratą lub przejęciem danych jest kluczowym czynnikiem stabilności prowadzenia biznesu. Rozwiązania chmurowe, które mają minimalizować zagrożenia związane z ochroną danych i ciągłością procesów, są nie tylko najbardziej efektywne ekonomicznie. Zapewniają największe poczucie bezpieczeństwa, z uwagi na to, że ich dostawcy koncentrują się na stałej aktualizacji i rozwijaniu swojej technologii.

Kolejny trend, który dostrzegają polskie firmy, to coraz szersze wykorzystanie sztucznej inteligencji – przede wszystkim do automatyzacji i przyśpieszenia procesów. Rok 2024 może być w tym zakresie przełomowy z uwagi na przebicie pewnej bariery skali, co do możliwości wykorzystania AI. Podobnie jak kilka lat temu, sama chmura musiała osiągnąć pewną masę krytyczną, aby została uznana za nieodzowną. Dziś identycznie może być ze sztuczną inteligencją. To technologia, której po prostu nie da się już zignorować. Wygrają ci, którzy będą potrafili wykorzystać ją do rozwijania swojej firmy lub wręcz będą starali się oprzeć na niej swój dalszy rozwój. To średnie firmy mają dziś większe nadzieje na realne wykorzystanie potencjału AI. Wśród największych przedsiębiorstw widzimy pewien sceptycyzm, który objawia się tym, że aż 22% badanych z tego segmentu nie uważa, że sztuczna inteligencja wpłynie na wzrost efektywności procesów w ich firmie. Jesteśmy oczywiście na początku drogi do masowej adopcji algorytmów uczenia maszynowego, jednak to, co dziś oferują najwięksi dostawcy rozwiązań chmurowych daje ogromny potencjał, a przede wszystkim rozwija się w niewyobrażalnym wprost tempie. Dodatkowo, tylko moc obliczeniowa chmury pozwoli na pełne wykorzystanie możliwości jakie może przynieść biznesowi AI. Z pewnością to trend, który będzie najszybciej nabierał na znaczeniu w przyszłości.

Tworząc gradację najważniejszych trendów, które wpłyną na rozwój technologii opartych o chmurę, nie możemy pominąć stosowania przez największe firmy rozwiązań wielu dostawców jednocześnie. Ci ostatni budują swoje specjalizacje, co nie tylko zwiększa konkurencję na rynku, ale także daje możliwość doboru różnych narzędzi i połączenia ich we właściwy sposób, na potrzeby danego przedsiębiorstwa. Między innymi dlatego Euvic rozwija współpracę z najważniejszymi dostawcami chmury, takimi jak np. Microsoft i buduje kompetencje w zakresie łączenia i dostosowywania oferowanych przez nich rozwiązań.

 

Marcin Wojtaszek, Wiceprezes Zarządu
EUVIC IT

Podsumowanie

Dziś nie ma już miejsca na ignorowanie ogromnego potencjału drzemiącego w technologiach chmurowych. Brak jego zrozumienia i wykorzystania sprawia, że organizacje pozostają daleko w tyle za swoją konkurencją, a im większy dystans je dzieli, tym trudniej go skrócić. Ci, którzy szybko to zrozumieją i podejmą stosowne kroki z pewnością nie pożałują i szybko odczują szereg wymiernych korzyści biznesowych.