Chmura we współczesnym biznesie

Jakie oczekiwania mają dziś przedsiębiorstwa względem usług chmurowych?

Chmura to dziś już żadna nowość – to must have – niezależnie od wielkości firmy czy branży.

Jeśli nie chcesz, by konkurencja pozostawiła Cię w tyle, po prostu musisz inwestować w chmurę. Aby robić to mądrze, warto poznać trendy, które dominują rynek w tym obszarze. Jaki model wykorzystania chmury obliczeniowej stosowany jest w dużych i średnich firmach? Czego firmy oczekują dziś od rozwiązań chmurowych? Dziś chcemy podzielić się z Tobą odpowiedziami na te i kilka innych pytań.
 

  • Absolutna większość dużych i średnich przedsiębiorstw pracuje w modelu hybrydowym – lokują swoje zasoby zarówno w chmurze, jak i stacjonarnie. Taki system pracy jest szczególnie popularny w handlu – wskazało na niego niemal 92% badanych. 
  • Ponad 8% firm deklaruje, że w swoich planach rozważa wdrożenie rozwiązań chmurowych. Przeniesienie całego biznesu do chmury potwierdza 3,3% przedsiębiorstw. 
  • Prawie 14% dużych przedsiębiorstw i 6% średnich wszystkie swoje zasoby przechowuje stacjonarnie, natomiast deklarują, że aktualnie rozważają wdrożenie rozwiązań chmurowych do swoich firm. Należy jednak założyć, że przynajmniej w początkowej fazie migracji będą one działać w modelu hybrydowym. 
  • Na przeniesienie wszystkich danych do chmury obliczeniowej zdecydowały się firmy z branży produkcyjnej. Są to także w większości firmy duże, których roczne obroty wynoszą ponad 250 mln zł. 
Wymiar wykorzystania chmury

Współczesny świat i era nowoczesnych technologii stawiają przed nami wiele wyzwań. Z wieloma z nich do tej pory nie musieliśmy się mierzyć, bądź były na tyle marginalne, że nie miały zbyt dużego wpływu na nasze otoczenie biznesowe lub osobiste. Podejście do nich w sposób standardowy bardzo często nie daje możliwości zaadresowania problemu, ponieważ są one mało elastyczne. Właśnie dlatego trzeba sięgać po rozwiązania bardziej nieszablonowe, jak np. chmura hybrydowa.  

 

To właśnie hybryda często stanowi pierwszy krok w kierunku chmury obliczeniowej. O ile dla nowopowstałych organizacji usługi cloud computing są bardzo często pierwszym wyborem, o tyle dla firm z dłuższym stażem ich wdrożenie stanowi spore wyzwanie. Posiadają one już swoją, wielokrotnie długo budowaną infrastrukturę informatyczną, a wdrażanie technologii chmurowych podyktowane jest tu najczęściej koniecznością wymiany zużytego lub wiekowego sprzętu, braku wystarczających zasobów informatycznych, czy potrzebą wejścia w nowe technologie, które mogą być dostępne tylko w modelu As a Service. Właśnie w takich przypadkach szczególnie kluczowe jest znalezienie odpowiedniego partnera biznesowego, który podejdzie do tematu całościowo i nie tylko przeprowadzi proces migracji do chmury, ale przede wszystkim zaproponuje najlepsze rozwiązania i doradzi, na które z nich postawić. 

72% firm uważa, że ich działalność jest szybsza i bardziej spójna dzięki chmurze. Czego jeszcze firmy oczekują od rozwiązań chmurowych?

Spośród efektów zastosowania chmury w firmie, badani w przeważającej większości wskazują elastyczność i skalowalność, które gwarantują im najbardziej optymalne wykorzystanie zasobów i poprawę wydajności operacyjnej. Prawie 87% dużych i średnich firm docenia, że dzięki temu rozwiązaniu może łatwiej dostosować potrzeby w zakresie przestrzeni i mocy obliczeniowej w chmurze. Dzięki temu, mogą szybciej i skuteczniej reagować na zmiany potrzeb biznesowych. Chmura obliczeniowa ułatwia usprawnianie procesów. Jej zastosowanie daje firmom możliwość wykorzystania narzędzi do automatyzacji procesów biznesowych, integracji lub API. Ponad 72% firm wskazuje szybsze i bardziej spójne działanie dzięki zastosowaniu rozwiązań chmurowych. 

 

Aż 2/3 badanych przedsiębiorstw zauważa poprawę produktywności. Ciągły dostęp do danych i aplikacji w chmurze gwarantuje większą elastyczność i wydajność. Managerowie doceniają usprawnienie pracy zespołowej, zdalne sterowanie i możliwość korzystania z różnych urządzeń. Jedną ze wskazanych korzyści jest także przeniesienie części odpowiedzialności na zewnętrzny podmiot, który dba o działania i bezpieczeństwo chmury. To właśnie dzięki temu firmy mogą zdjąć ze swoich barków ciężar technologicznej odpowiedzialności i zająć się tym co dla nich naprawdę ważne – rozwojem swojego biznesu.  

 

Negatywnym, płynącym ze zrealizowanego przez Keralla Research na zlecenie Euvic badania, wnioskiem jest z kolei fakt, że aż 31% średnich przedsiębiorstw nie zgadza się z twierdzeniem, że chmura obliczeniowa gwarantuje wyższy poziom bezpieczeństwa danych i ochrony przed cyberatakami. Kwestię bezpieczeństwa danych znacznie lepiej oceniają największe z badanych firm: 36% z nich uznaje, że chmura chroni dane i pomaga w walce z cyberatakami. Odmienne stanowisko prezentuje prawie 17% gigantów. Dane te pokazują, że w tym obszarze jest jeszcze sporo do zrobienia. 

Chmura jako “must” a nie “might” have

Choć zdania na temat korzyści z zastosowania chmury są nieco podzielone, to jednak warto pamiętać, że to obszar, którego po prostu nie można już dziś ignorować. 

Infrastruktura IT jest trochę jak prąd w biurze – z jednej strony nie generuje przychodów w sposób bezpośredni, ale z drugiej jest czymś, co po prostu trzeba mieć, żeby móc prowadzić działalność biznesową. To obszar, który musi być odpowiednio zaopiekowany i dlatego najlepiej powierzyć go specjalistom, którzy zajmą się nim w sposób efektywny i relatywnie tani. Dzięki komodytyzacji tego typu usług przedsiębiorstwa są w stanie skoncentrować się na tym, co dla nich najważniejsze - merytoryce i aspektach biznesowych.

Michał Chełmowski

Key Account Manager w Euvic

Tym wciąż nieprzekonanym, sugerujemy przyjrzeć się nieco bliżej rozwiązaniom Azurowymsą one prawdziwym game changerem.  

Można by stwierdzić, że Azure jest rozwiązaniem na miarę czasów, ponieważ likwiduje przeszkody blokujące dotychczas przedsiębiorstwa przed wejściem do chmury. Pozwala ograniczyć koszty developmentu, które często stanowiły bloker dla małych przedsiębiorstw, a także skrócić czas potrzebny na wytworzenie, przetestowanie czy wdrożenie systemu, co z kolei bardzo doceniają więksi gracze.

Sebastian Pisulski

Lider Techniczny w Euvic

Korzyści z wdrożenia chmury
Korzyści z wdrożenia chmury
Korzyści z wdrożenia chmury

Bezpieczeństwo nie musi być drogie dzięki chmurze

Komentarz eksperta

Bez względu na skalę działania danej firmy, postęp technologiczny spowodował, że każdy funkcjonuje dziś w otoczeniu globalnym. Myślenie, że jest inaczej, to najprostsza droga do katastrofy. Kiedyś mało kto wyobrażał sobie, że taksówkarz wożący pasażerów w ramach jednego miasta, będzie mierzyć się z konkurencją zza oceanu, która po prostu stworzy aplikację mobilną, umożliwiającą każdemu świadczenie takiej usługi – a tak przecież wyglądały początki Ubera, który z dnia na dzień wywrócił rynek do góry nogami.

 

Efektem globalizacji rozwiązań jest także globalizacja cyberzagrożeń. Dziś ataki typu ransomware kierowane są na skalę masową, nawet przeciw niewielkim lokalnym firmom. Indywidualna obrona przed takimi zagrożeniami może okazać się trudna i ekonomicznie nieuzasadniona. Dlatego bezpieczeństwo przechowywania danych firmy zależy głównie od odpowiedniego wykorzystania możliwości chmury obliczeniowej, dostarczanej przez globalnych graczy. Należy jednak pamiętać, że choć infrastruktura chmury jest bezpieczna, sama w sobie nie jest gwarancją pełnej ochrony. Jeśli uzupełnimy ją o komponenty bezpieczeństwa funkcjonalnie odpowiadające tym znanym ze środowiska on-premise, np. firewall, znacznie zwiększamy szansę na ochronę danych przed atakiem.

 

Firmy, które wzięły udział w naszym badaniu doskonale to rozumieją – ponad połowa z nich wskazuje, że to w ten segment rozwiązań technologicznych zamierza inwestować w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Co istotne, częściej wskazują na to największe podmioty o przychodach powyżej 250 mln zł. Zaskakuje jednak nieco poziom świadomości, że tego typu rozwiązania mogą zapewnić większe bezpieczeństwo i ochronę danych przed cyberatakami. Zaledwie 4 na 10 badanych firm zgodziło się z takim stwierdzeniem, a 30 proc. Wskazało na nie, jednak bez przekonania. Co piąta firma nie podziela tej opinii. Co ciekawe, bardziej sceptyczni do wartości rozwiązań z zakresu cybersecurity opartych na chmurze są przedstawiciele średnich firm. 31 proc. z nich wyraziło opinię negatywną w tym zakresie przy zaledwie 16 proc. w grupie firm największych. A to przecież mniejsze firmy muszą ponosić wyższe koszty jednostkowe, w przypadku samodzielnego tworzenia rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa danych. To dla nich skorzystanie z rozwiązań chmurowych może być o wiele efektywniejsze. Jedynym wyjaśnieniem takiego podejścia wydaje się brak poczucia zagrożenia cyberatakami w średnich firmach, jednak jest to poczucie złudne i bardzo ryzykowne. Warto bowiem zwrócić uwagę, że obecnie cyberprzestępcy globalnie biorą na celownik właśnie mniejsze firmy, dostrzegając ich podatności oraz widząc, że największe przedsiębiorstwa coraz lepiej potrafią się zabezpieczać.

 

Przyglądając się ocenie efektów wykorzystania chmury przez firmy, warto zwrócić także uwagę na odpowiedzi dotyczące ogólnej efektywności kosztowej tego typu rozwiązań. I tu to największe firmy nie widzą częściej takiej zalety – aż 44 proc. badanych przedsiębiorców z grupy firm o przychodach powyżej 250 mln nie zgodziło się z takim stwierdzeniem przy 24 proc. deklaracji w grupie firm średnich. Być może wynika to z wcześniejszych doświadczeń, duże firmy wcześniej „wchodziły do chmury”, kiedy ceny oferowanych rozwiązań były wyższe niż obecnie. Dlatego, rozmawiając z naszymi klientami zwykle zalecamy dokonanie profesjonalnego przeglądu wykorzystywanych technologii czy też aktywnych licencji, aby zmniejszać koszty oraz wybrać nowsze i skuteczniejsze rozwiązania. Bo rynek zmienia się bardzo szybko. Z doświadczenia wiemy, że tego typu audyty mogą – szczególnie w największych firmach – wygenerować milionowe oszczędności.

 

Wojciech Wrzesień, Dyrektor Działu Cyberbezpieczeństwa
EUVIC SOLUTIONS

Podsumowanie

Wnioski nasuwają się same – chmura obliczeniowa nie tylko przyspiesza i usprawnia działalność firm, ale także staje się kluczowym narzędziem zapewniającym elastyczność, skalowalność i bezpieczeństwo danych. Przedsiębiorstwa, które w porę docenią jej potencjał z pewnością wyprzedzą swoją konkurencję i to nie o jeden, a kilka kroków.